It’s the way our teachers are ROLE MODELS who inspire and mentor every boy

Our teachers

All our teachers are inspirational, passionate and supremely well qualified experts in their respective fields. What connects them is a shared commitment to academic excellence and a desire to equip boys with the tools they need to face new challenges and grow into confident, socially aware young men who will play their part in creating the kind of world they want to live in.

Our inspirational environment.

Throughout the school, boys find role models, mentors and everyday reminders of the accomplishments of remarkable Old Savilians. Our Governing Body also plays a vital role in the life of our boys, channelling and sharing their achievements and expertise from across the wider Yorkshire community.

 

Our unique way of monitoring achievement.

We achieve outstanding results because of the way we stand back and monitor progress in and beyond the classroom. This multi-faceted, multi-disciplinary approach is invaluable in tracking key issues and keeping school leaders, staff, students and parents up to date with the way the school year is progressing.

 

Governing Body

Chair of Governors – Mr Simon Chamberlain MSc BA (Hons) ACIArb

Deputy Chair of Governors – Mrs Helen Massey BSc (Hons), MRICS Cert Mgmt

Co-opted Governors

Mr Samuel Butterworth, MBA, PG Dip, F IDM, FCIM

Mrs Jane Claire, BA (Hons), PG Dip

Mrs Frances Galbraith, MCIPD

Mrs Caroline Harrison, BA FCA

Mr Jonathan Jeffries

Prof. David Jenkins, BSc, DPhil (York)

Miss Emily Crowson, BEconSc (Manchester)

Dr. S Khan, BDS (Edin.) M.Clin.Dent. (Lond.)

Mr Jonathan Lewis, BA, MA, MBA, FCA.

Mr Alistair McKinlay, BA (Hons) DipLaw, PGDip

Mrs Kathryn Morgan, MBA

Miss Elizabeth Peckett, MA MRICS

Mrs Penelope Plumpton, ​BA (Hons) PGCE

Ms Alison Tetley, BA (Hons), FCA

Mr Martin Shevill, BEd MSc FCCT

School Leadership Team

Dr Richard Brookes – MChem
Head

Mr Jim Palin – BEng
Deputy Head (Pastoral)
ICT/DT

Mrs Catherine Palin – BA
Assistant Head (Co-curricular) / Senior Tutor
English

Mr Mark Fitzsimons – MA
Director of Studies (Operations)
Mathematics

Mrs Angela Eggleston – BA, MEd
Director of Studies (Staff)
English

Mr Richard Thompson – BA Hons, PGCE
Director of Junior Section

Junior Section Staff

Mr Alek Charlesworth
Year 4 Class Teacher/Leader of Computing

Mr Christopher Cheffins – BEd Hons, MEd
Year 6 Art & Drama Coordinator

Mr Sam Cook – BA Hons
Physical Education & Senior House Leader (Savile)

Mr Nick Darnton – ​BA Hons
Year 4 Class Teacher

Mr Jack Drury – BSc Hons
Year 4 Class Teacher

Mrs Jane Hossain 
Teaching Assistant

Mr Gareth Lewis – BSc Hons, PGCE
Year 6 PE/Games KSI Coordinator

Mrs Belinda Lindley – BEd Hons, MA
Year 6 English Coordinator

Mr and Mrs Pearson
Swimming Supervisor (Swimming Level 2 ASA Coach)

Mrs Rachel Pye – BEd Hons
Year 3 Class Teacher

Mr Andrew Renshaw
Music Coordinator

Mrs Lisa Roddy – BSc Hons, PGCE, M.Ed
Science Coordinator

Mrs Deborah Rogers – BEd Hons
Year 3 PSHEE Coordinator

Mrs Mandy Spawforth – BSc Hons, PGCE
DT Coordinator

Mrs Sharon Thompson
Teaching Assistant

Mr James Tiffany – BA, GTP
Director of Sport

Senior Section Staff

Mr Malcolm Affleck – BA Hons
Humanities

Mrs Wendy Affleck –BA Hons, PGCE
English

Mr Roberto Alarcon – BSc
​Physics Technician

Mrs Natalie Allen – ICSA
Economics and Business

Mr Matthew Archer – BA
History, Project Co-ordinator (E-Learning)

Mr James Baldwin Bsc
Design and Technology Technician

Mr Trevor Barker – BSc
Physical Education

Ms Lynn Bauman-Milner – Joint Hons BA, MA, MPhil, PGCE, MACW, ACLIP
Learning Hub Manager

Mr Tim Becker – BSc
Head of Maths

Mr David Benn – BTech
Design Technology, Head of Middle School and Head of Year 11

Mrs Katherine Bentham – BMus
Music

Mr Mike Beresford – MSc
Physics

Mr Steven Beresford 
Head of Foundation Drama

Mr Danny Berry
Physical Education and Games

Mr David Binney – BA
Head of History and Humanities Faculty

Mrs Caroline Boardman – BA Hons, MA, PHD, PGCE
English, Classics and Modern languages

Ms Diana Bracewell -BSc
Physics

Mrs Helen Bray HNC, BSc
Biology Technician

Mr Dan Burrows – BA
Mathematics, ICT, Project Co-ordinator (Outreach) and Head of Year 10

Mrs Marie Caines – MA
Head of Art

Mr Gavin Chatterton – BSc
Head of Economics and Business

Miss Hannah Chatterton – BA Hons, PGCE
Humanities

Dr Sean Clark – MChem, PhD
Chemistry, Project Coordinator (QED) and House System Manager

Mrs Helen Cowan – BA
French and German

Mr Simon Davies – BA, MA
History, Head of Politics and Project Coordinator (Gifted & Talented)

Mr David Dean – BA
Head of Classics

Mr Damien Dryland – BA, MA
Art

Mr Richard Everett – MA
Head of Design and Technology

Mrs Amanda Fitzsimons – BA, MA, FGMS
Head of English

Mr Karim Fortas – Licence in Fine Arts
Modern Languages

Mr Robert Fraser – BSc
Science

Mr Harry Graham – BA
Teaching Assistant – Physical Education and Games

Mr Dane Gratrick – BSc
Mathematics and KS3 Mathematics Coordinator

Mr Christian Head – BA
Physical Education and Head of Year 8

Mr Dominic Higgins – MSc
Head of Biology and Science Faculty

Mr James Jones – BA
Geography and Head of Year 12

Mr Ben Konopinski
Head of Modern Languages

Mr Nick Lambert – BSc
Head of Chemistry

Mr Oliver Lambert – BA
Head of Religion, Philosophy and Ethics

Mr Owen Leask – BA
Head of Creative Arts and Sports Faculty and Head of Academic PE

Mr Christopher Lewis – BA
Director of Music

Mr Tim Lister – BSc
Maths

Mrs Caley-Marie Mackay – BA
Business

Mr Peter Mason – BSc
Chemistry

Mrs Emma McGlone – BA
French and Spanish

Mr Peter McWilliam – BSc, MPhil
Mathematics and i/c DofE

Mr Brannan Pearson – BA
Teaching Assistant – Physical Education and Games

Mr Andrew Pesterfield – BSc
Biology, ICT and Head of Careers

Mr Duncan Pottage – BSc
Maths

Mrs Leila Ramsden – BA
English and Head of Lower School (7, 8 and 9)

Mr Mark Reed – BSc
Head of Computing

Mr Alistair Rees – BA
History and Politics and Head of Sixth Form and Head of Year 13

Dr Neil Rhodes – PhD
Head of Geography

Mrs Sarah Roberts – BA
Art and Design and Technology, Charity Coordinator & Community Liaison

Mrs Lynn Senior – BA
English

Dr Lee Shearer – PhD
Chemistry

Mrs Faye Smith – BA
History

Ms Ilektra Stelmach – MA
Business and Economics

Mr William Stiff – BSc, ETT
Biology, Project Coordinator (E-Learning)

Mrs Anne Taylor – HND
Chemistry Technician

Mr Gareth Thomas – BSc, PGCE
Biology and Head of Year 9

Mr Lynn Van der schans – BA
Modern Languages

Mr Robert Westerdale– BA
French and Spanish

Mr Kirk Williams – BSc
Physics

Mrs Luisa Williamson– BA
Art

Dr Colin Winborn– BA, PhD
English

Mr Ian Wolfenden– BA
Director of Sport

Mr Stephen Wood– BA
Classics and English

Learning Support

Mrs Victoria Gardiner –BEd Hons, NASENCO, AAA – Patoss
Foundation Director of Learning Support – SENCo Access Arrangements Assessor

Mrs Sarah Armson- BA Hons, PGCE, AAA – Patoss
Learning Support Teacher Access Arrangements Assessor

Mrs Lisa Barrett- BA Hons, PGCE
Learning Support Teacher

Mrs Andrea Beall – BA Hons, PGCE
Learning Support Teacher

Mrs Elizabeth Taylor – BA Hons, PGCE
Learning Support Teacher

Mrs Alison Walters – BA Hons, PGCE, Post- Graduate Certificate in Dyslexia and Literacy, TEFL/TESOL EAL, NCFE Level 2 Certificate in Counselling Skills
Learning Support Teacher

 

 

 

Admin & Support Staff

Miss Charlotte Backhouse
Examinations and Data Administrator

Miss Stephanie Bates
Senior Section Administrator

Mrs Margaret Chew
Senior Section Secretary

Mrs Paula Deegan
Catering Supervisor

Mrs Christine Denison
Junior Section Admissions Secretary

Mrs Joanne Dyson
Finance Officer

Dr David Fyfe – MBBS, DRCOG, DFP
School Medical Officer

Mrs Vicky Grafton – BSc, Pg Dip
Senior Section Office Manager

Mrs Katy Norgate – RGN, BSc, SCPIN
Matron

Mrs Vicky Rowley
Cook

Mrs Jill Shackleton
Junior Section Secretary

Mrs Anna Stuart-Brown – BA
Senior Section Admissions Manager

Mrs Clare Williams – BSc
Senior Section Reception, Attendance, Reprographics Technician and Head of House (Freeston)

Mr Niall Williams – BA Hons
Head of Marketing

 

ICT Support Staff

Mr John Lister
Technical Director

Mr Luke Noble AMBCS, RITTech
ICT Support Officer

Mr Andrew Shaw
ICT Network Administrator

Mr Dan Hugill
ICT Support Officer

Estates Department

Mr Kent Oliver
Foundation Estates Manager

Mr Richard Hamzat
Site Manager

Mr John Garside
Compliance, Health & Safety Manager

Mr Mark Best
Joiner

Mr Richard Slide
Joiner

Mr Tom Johnston
Joiner

Mr John Davies
Head Porter

Mr M Ellis
Porter

Mr Joe Martin
Porter

Mr Jonothan Black
Porter

Mr Kevin Brooke
Head Caretaker

Mr Chris Lockwood
Caretaker

Mr Jason Austerberry
Caretaker

Mr Martin Holroyd
Grounds Manager

Mr Adam Ball
Groundsman

Mr David Bale
Groundsman

Mr Phil Cresswell
Gardener

Ms Gail Wright
Cleaning Manager