Wakefield Grammar School FoundationHomepage

Wakefield Girls’ High School
Menu

Extra-Curricular Calendar

Wednesday

  • Academic
  • Crafts
  • Sports
  • The Arts
  • Wellbeing
  • Wind in the Willows & Senior WITW (by invitation)
    Lunch
    All years
    Venue: Willows 5, Mr Meredith
  • String Quartet (by invitation)
    Lunch
    All years
    Venue: Willows 5, Mr Meredith
  • Senior Aural
    Lunch
    All years
    Venue: Willows 9, Mrs Berwin
  • U12 & U13 Open Hockey
    Lunch
    Y7, Y8
    Venue: Astro
  • Y7&8 Dance Club
    Lunch
    Y7, Y8
    Venue: Jubilee Hall
  • Y9&10; Dance Club
    Lunch
    Y9, Y10
    Venue: Jubilee Hall
  • German Clinic
    Lunch
    All years
    Venue: Rm 29, Mrs Lister
  • Christmas Cake Club
    Lunch
    Y7
    Venue: Willows 3 (starts after half-term), Mrs Maher
  • Geekier Things
    Lunch
    All years
    Venue: ICT3, Mr Paget
  • Y11 & Y13 NEA Workshop
    Lunch
    Y11, Y13
    Venue: DT, Mr Carlin
  • Geography Environmental Pressure Group
    Lunch
    All years
    Venue: Rm 17, Mr Hargreaves
  • Challenge 500
    Lunch
    Y10
    Venue: Design Studio, Mrs Phillips
  • Biology Clinic
    Lunch
    Y8, Y9, Y10, Y11
    Venue: B2, Mrs Lindley
  • GCSE & A level Extra Art Club
    Lunch
    Y10, Y11, Y12, Y13
    Mrs Varley
  • Saxidentals
    After School
    All years
    Venue: Willows 6, Mrs Ingham
  • Junior Brass Group (by application)
    After School
    All years
    Venue: M1 (QEGS), Mr Bacon
  • Double Reed Club
    After School
    All years
    Venue: Willows 6, Mrs Bond
  • Indoor Cricket
    After School
    All years
    Venue: Hartley Pavilion
  • Y11 & Y13 NEA Workshop
    After School
    Y11, Y13
    Venue: DT, Mr Carlin
  • Sax Equality
    Before School
    All years
    Venue: Willows 6, Mrs Ingham

Thursday

  • Percussion Ensemble
    Lunch
    All years
    Venue: M1 (QEGS), Mrs Clegg
  • Studio Club
    Lunch
    All years
    Venue: The Pod, Mrs Bentham
  • Senior Guitar Ensemble
    Lunch
    All years
    Venue: A15 (QEGS), Mr Allen
  • U12 Squad Netball
    Lunch
    Y7
    Venue: Hartley Pavilion
  • Y11 & Y13 NEA Workshop
    Lunch
    Y11, Y13
    Venue: DT, Mr Carlin
  • KS3 Art Club
    Lunch
    Y7, Y8, Y9
    Mr Spall
  • Swing Foundation
    After School
    All years
    Venue: M1 (QEGS), Mr Lewis
  • U12, U13 & U14 Open Netball
    After School
    Y7, Y8, Y9
    Venue: Hartley Pavilion
  • Y11 & Y13 NEA Workshop
    After School
    Y11, Y13
    Venue: DT, Mr Carlin

Friday

  • Major Minors Choir
    Lunch
    Y7, Y8, Y9
    Venue: Willows 4, Mrs Younger
  • U14 & U15 Open Hockey
    Lunch
    Y9, Y10
    Venue: Astro
  • U18 Netball
    Lunch
    All years
    Venue: Hartley Pavilion
  • Physics Clinic
    Lunch
    All years
    Venue: P3
  • GCSE & A level Textiles Club (wk B)
    Lunch
    Y10, Y11, Y12, Y13
    Venue: Textiles Room, Mrs Critch
  • Creative Writing Club (wk A)
    Lunch
    All years
    Venue: En3, Mrs Megson
  • French Club
    Lunch
    Y7, Y8
    Venue: Newstead, Language Assistant
  • French Clinic (wk A)
    Lunch
    Y7, Y8, Y9
    Venue: Rm 31, Miss Duckitt
  • French Clinic (wk B)
    Lunch
    Y10, Y11
    Venue: Rm 31, Miss Duckitt
  • Maths Clinic
    Lunch
    All years
    Venue: Rm 12, Miss Taylor/Mrs Jenkins
  • Senior Reading Group
    Lunch
    Y11, Y12, Y13
    Venue: Library, Mrs Doyle
  • GCSE & A level Extra Art Club
    Lunch
    Y10, Y11, Y12, Y13
    Mrs Varley
  • Wakefield Youth Orchestra
    After School
    All years
    Venue: Minibus, Mr Meredith
  • U16 & U18 Indoor Hockey (alternate weeks)
    After School
    All years
    Venue: Hartley Pavilion
  • Flutissimo
    Before School
    All years
    Venue: Willows 6, Mrs Bacon

Monday

  • Football
    Lunch
    All years
    Venue: Games Field, Mr Sheehan
  • Senior Guitar/Keyboard Group
    Lunch
    All years
    Venue: A13 (QEGS), Mr Bingham
  • Senior Strings (grade 5-8)
    Lunch
    All years
    Venue: Willows 6, Mr Varley
  • Intermediate Strings
    Lunch
    All years
    Venue: Willows 4, Mr Meredith
  • U12 & U13 Open Hockey
    Lunch
    Y7, Y8
    Venue: Astro
  • Netball U13 Squad
    Lunch
    Y7, Y8
    Venue: Hartley Pavilion
  • Y9 Textiles Club
    Lunch
    Y9
    Venue: Textiles Room, Mrs Phillips
  • Running Club
    Lunch
    All years
    Venue: Cobbled Yard, Mrs Rees
  • French Clinic
    Lunch
    Y12, Y13
    Venue: Rm 31, Language Assistant
  • Y7 Chemistry Club
    Lunch
    Y7
    Venue: C1 (starts 1 October), Mrs Kapoor
  • Maths Clinic
    Lunch
    All years
    Venue: Rm 12, Mrs Lonsdale/Mr Cunningham
  • Y7 Drama Club (wk A)
    Lunch
    Y7
    Venue: Drama Studio, Mrs Besford
  • Y8&9 Drama Club (wk B)
    Lunch
    Y8, Y9
    Venue: Drama Studio, Mr Besford
  • Maths Challenge Club (wk B)
    Lunch
    Y7, Y8
    Venue: Rm 4, Student Leaders
  • UKMTC Club (by invitation)
    Lunch
    All years
    Venue: Rm 2, Miss Taylor & Student Leaders
  • Greek Club
    Lunch
    Y11
    Venue: CL2, Mrs Richards
  • GCSE & A level Extra Art Club
    Lunch
    Y10, Y11, Y12, Y13
    Mrs Stewart
  • Cantabile (by audition)
    After School
    All years
    Venue: Willows 4, Mrs Littledyke
  • Orchestra (grade 4-8)
    After School
    All years
    Venue: Jubilee Hall, Mr Meredith
  • U14, U15 & U16 Squad Netball
    After School
    Y7, Y8, Y9, Y10, Y11
    Venue: Hartley Pavilion
  • GCSE & A level Textiles Club
    After School
    Y10, Y11, Y12, Y13
    Venue: Textiles Room, Mrs Critch
  • GCSE & A level Art Club
    After School
    Y10, Y11, Y12, Y13
    Mrs Varley

Tuesday

  • Junior Concert Band
    Lunch
    All years
    Venue: Jubilee Hall, Mrs Bentham
  • Senior Concert Band
    Lunch
    All years
    Venue: M1 (QEGS), Mr Varley
  • Aural Practice (grade1-5)
    Lunch
    All years
    Venue: Willows 6, Mr Meredith
  • Theory Grades 1-5
    Lunch
    All years
    Venue: Willows 10, Mrs Hall
  • U14 NS Squad Hockey
    Lunch
    Y7, Y8, Y9
    Venue: Astro
  • Table Tennis
    Lunch
    All years
    Venue: Jubilee Hall
  • Badminton
    Lunch
    All years
    Venue: Hartley Pavilion
  • Y7&8 Textiles Club
    Lunch
    Y7, Y8
    Venue: Textiles Room, Mrs Critch
  • Senate Debating
    Lunch
    Y11, Y12, Y13
    Venue: starts after half-term, Dr Dunlop
  • Y8 Food Skills (wk A)
    Lunch
    Y8
    Venue: Willows 3, Mrs Oldale
  • Y9 Food Skills (wk B)
    Lunch
    Y9
    Venue: Willows 3, Mrs Oldale
  • German Club
    Lunch
    All years
    Venue: Rm 29 (starts after half-term), German Assistant
  • Maths Clinic
    Lunch
    All years
    Venue: Rm 12, Mrs Rees/Mrs Heathcote
  • Y7 Young Engineers
    Lunch
    Y7
    Venue: DT, Mr Carlin
  • Greek Club
    Lunch
    Y11
    Venue: Rm 20, Mrs Richards
  • KS3 Art Club
    Lunch
    Y7, Y8, Y9
    Mrs Stewart
  • Foundation Chorus
    After School
    All years
    Venue: M1 (QEGS), Mr Meredith
  • Badminton
    After School
    All years
    Venue: Gym
  • Sen, U16 & U15 Hockey Squad
    After School
    Y7, Y8, Y9, Y10, Y11
    Venue: Astro
  • GCSE & A level Textiles Club
    After School
    Y10, Y11, Y12, Y13
    Venue: Textiles Room, Mrs Phillips
  • GCSE & A level Art Club
    After School
    Y10, Y11, Y12, Y13
    Mrs Stewart
  • Champagne Flutes (by invitation)
    Before School
    All years
    Venue: Willows 6, Mrs Bacon
  • Senior Brass (by invitation)
    Before School
    All years
    Venue: Willows 4, Mrs Bentham
  • Electric Ensemble (by invitation)
    Before School
    All years
    Venue: Drum Room, Mr Macsween
  • Theory G5 (exam)
    Before School
    All years
    Venue: Willows 10, Mrs Hall
×